Nagyon sok pénzt fordítanak a kutató intézetek, az energia kímélő világítótestek kifejlesztésére.
A nagy fényerejű fehér LED-ek megjelenésével lehetőség nyílt a LED-ek világítástechnika alkalmazására. Az utóbbi évek gyors fejlődésének köszönhetően mára már széles körben gazdaságosan alkalmazhatóvá váltak, legyen szó akár otthoni, akár irodai, üzleti, éttermi felhasználásról.
A LED-es fényforrások már alkalmasak hangulat-, dísz-, és általános világításra. Megjelentek a közvilágításban, és a háztartásokban is.
Működtethetőek folyamatos (24h) üzemben, a fel-, lekapcsolgatás se okoz élettartam rövidülést.
Nagyon sok előnyös tulajdonsága miatt, mint pl. a jó fényhasznosítás, a kis fogyasztás, a hosszú élettartam egyre több helyen alkalmazzák. Természetesen nem elhanyagolható tényező a LED-es fények modern megjelenése sem.
Vegyük végig a leggyakrabban előforduló világítási igényeket és az ajánlható LED-es megoldásokat!
Egy lakás, egy ház legtöbb helyiségbe, így a nappaliba, konyhába, előszobába, fürdőszobába általános világítás céljára kiválóan megfelelnek a mennyezetbe beépített LEDes mélysugárzók 10-22W-os, smd vagy power LEDekkel szerelt változatai. Kis átalakítással bármely mennyezetre felszerelhetőek. Érdemes lehet külön kapcsolható köröket kialakítani, így létrehozható hangulatvilágítás baráti beszélgetésekhez, tv nézéshez is.
Ma már a 60W-os E27 körte izzók is helyettesíthetőek LEDes fényforrásokkal, így a több karú mennyezeti lámpákat is LEDesíthetjük.
Új építésű lakásokban elterjedt a mennyezetet szigetekkel megtörni, ekkor magától adódik a keletkezett résekbe LED szalagokat elhelyezni, és hangulatvilágításként üzemeltetni.
Hálószobába kevesebb és kisebb fényforrás is elég lehet, hiszen itt már nem igény a nagy fényerő. Inkább helyi egyedi világítást javaslunk. Itt tökéletes megoldás lehet a kisebb mennyezeti lámpák (mini spot) használata. Hatásos a függöny mögötti világítás, az ágy alatti vezérelt világítást. Ajánljuk még a fiók világítást, a szekrény világítást.
Általában a lakás legjobban megvilágított helyiségei a konyha, a fürdőszoba. Ezekben a helyiségekben egyedi, helyi világításokkal egészíthetik ki a mennyezeti lámpákat, látványos az üveges konyhaszekrény belső megvilágítása, a munkapultot a konyhaszekrény aljáról emeltfényű LED szalagokkal tökéletesen meg lehet világítani.
Egyre több fürdőszoba mennyezetét díszíti a LEDes vagy optikai szálas csillagoségbolt.
További LEDes lehetőségek: a lépcső világítás, az olvasólámpa, a kép megvilágítás, a vitrin világítás, az épületek külső díszvilágítása.
A LEDes lámpák már sok lépcsőházban, folyosón, garázsban üzemelnek.
Egyre több és jobb minőségű kültéri, kertekben is használható, un, lépésálló, vízmentes lámpa jelenik meg a piacon. Így a családi házaknál az autóbeállót, a kert bejárót, a kertet a modern kerti lámpákkal világíthatjuk meg.
A LEDes mennyezeti lámpákkal, LED panelekkel, LEDes fénycsövekkel kitűnő iroda, vagy üzlethelyiség megvilágítást lehet kialakítani.
Utóbbiaknál nagyon fontos még a kirakat megfelelő megvilágítása. Kiemelő fényként az 10-15 W-os teljesítmény LEDet magába foglaló fényforrások alkalmazhatóak, a gyakran kiégő és tűzforró halogén égők kiváltására.
A bemutatott néhány példa természetesen csak töredéke a valóságban felmerülő igényeknek. Ma már a legtöbb megfelelő világítástechnikai igényre van LEDes megoldás.
Az első LEDes generációt a 12-18 (lábas)LED-es modellek jelentették. Az ezekben használt LED-ek fényereje még viszonylag alacsony volt. Ezeket a termékeket még csak egyedi célokra lehetett használni, kis fényerejük miatt.
A mai ismereteink, tapasztalataink alapján mondhatjuk, hogy a lábas LED-es fényforrások fényárama idővel (1000h) csökken. Ezeket a termékeket így ma már csak dekorációs célra javasolhatjuk.
A nagyarányú fejlesztéseknek köszönhetően azonban megjelentek a power LEDes , majd az smd-s fényforrások alternatívát mutatva a hagyományos fényforrásokkal szemben.
A LEDes fényforrásokat fényáramuk (lm) alapján szokták összehasonlítani.
További fontos szempont a LED-ek színhőmérséklete. Megkülönböztetünk hideg fehér, természetes, és meleg fényű változatokat.
A megfelelő LEDes fényforrás kiválasztásánál még egy tényezőt kell figyelembe venni, a kibocsátott fény szórásszögét. Egy azonos lm értékű LEDes fényforrásnál egész más a fény hatás ha a szórásszög 30 fok vagy ha 120 fok.
A LED-es fényforrások egészen biztosan már most a jövő világítástechnikáját képviselik, ki fogják váltani a jelenlegi wolframszálas/halogén égőket. A LED-ek világítástechnikai alkalmazásával fogyasztásunkat drasztikusan csökkenthetjük. Ezt egy kis táblázattal igazolhatjuk:
Közel azonos fényerejű fényforrásokat és 2012. januári, lakossági áramdíjakat (45 Ft/kWh) alapul véve, napi 4 h üzemidővel számolva egy kis összehasonlítás:
teljesítmény | élettartam h | fényforrás ára | fogyasztás 1 460 h-ra (kWh és Ft) | összköltség
Halogén égő:
30W 1000h 600Ft 43,8 kWh, 1 971Ft 3 171 Ft
Wolframszálas lámpa:
40W 1000h 110Ft 58,4 kWh, 2 628Ft 2 848 Ft
CREE 3W LED lámpa:
3,5W 20 000h 3 000Ft 4,4 kWh, 198Ft 3 198 Ft
Látható, hogy egy - másfél éven belül megtérül a LEDes beruházásunk.
És ez csak EGYETLEN EGY lámpa!
Összegezve mondhatjuk, hogy LED, a hagyományos fényforrásokkal szemben ma már alternatíva. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden forrás LEDekkel kiváltható, de egyre nagyobb szerepet kap ebben a dráguló világunkban.
Vásárhelyi István
www.ledvilag.hu